Nejpopulárnější webový prohlížeč začne blokovat reklamy na internetu. Na této zprávě by nebylo nic zvláštního, protože uživatelé přebujelou reklamu nemají moc rádi. Když se ale tato informace týká prohlížeče Chrome, který patří největší reklamní firmě na světě, je to zajímavé.

Google díky příjmům z prodeje reklam živí i projekty, které hledají elixír nesmrtelnosti, ale to nic nemění na tom, že Google je primárně obří reklamní agentura. Oznámení, které přinesl Wall Street Journal, tak vypadá, že si chce Google dobrovolně snížit výdělky. Tak to ale není. Prohlížeč Chrome totiž bude podle zdrojů WSJ blokovat jen "špatné" reklamy.

Zatím neoficiální informace hovoří o tom, že Chrome zakáže zobrazení reklam, které neodpovídají standardům organizace Coalition for Better Ads, mezi jejíž členy kromě Googlu patří například Facebook, Thomson Reuters nebo Interactive Advertising Bureau.

Mezi nevhodné formáty patří reklamy otevírané do zvláštního okna, reklamy s automatickým přehráváním zvuku, blikající reklamy, reklamy s odpočtem času nebo příliš velké reklamy.

Jen slušná reklama, nebo žádná

Google prý zvažuje možnost, že na stránkách, které ukazují obtěžující reklamu, nedovolí zobrazit žádné reklamní formáty. Takový krok by měl sloužit jako páka na provozovatele webových stránek, aby problematické reklamy nenasazovali.

Google plány na blokování reklamy v prohlížeči Chrome na PC i mobilních zařízeních nekomentuje, ale Wall Street Journal informaci ověřil z více zdrojů. Navíc to dává smysl − pokud bude reklamy blokovat přímo prohlížeč, neodstraní všechny reklamy, jen část, ze které Google stejně nemá žádné peníze. Výsledkem pro Google tak mohou být spokojenější uživatelé i inzerenti. Má to ale háček.

Příliš mocný Google

Google by se blokováním reklam v etické rovině dostal do střetu zájmů. Etika však v Googlu už nic neznamená, heslo "don't be evil" vymizelo. Google by ale jednal z pozice významné tržní síly a to může znamenat hodně. Evropská komise už vyšetřuje tři případy zneužití tržní síly Googlu v oblasti internetového vyhledávání, on-line nákupů a mobilních operačních systémů. V Rusku Google už spor s tamním úřadem pro hospodářskou soutěž a vyhledávačem Yandex.ru prohrál.

Každé prokázané provinění v Evropské unii přitom Google, respektive mateřský holding Alphabet, může stát 10 procent ročního obratu, tedy asi devět miliard amerických dolarů. Akcionářům Googlu by se určitě moc nelíbilo, kdyby měla firma stále platit tak vysoké pokuty.